Slovenians into final four

Wed, 10 Mar 23:31:00 2010

The fairytale of Slovenia's ACH Volley Bled continued as they reached the Champions League final four by beating Typo Tirol Innsbruck.

VOLLEYBALL Generic volleyball picture - 0

Play-off 6 results:

Second leg:

ASSECO Resovia Rzeszůw 1-3 Trentino BetClic (18-25, 28-26, 21-25, 18-25)

ACH Volley Bled 3-1 Hypo Tirol Innsbruck (25-20, 19-25, 25-20, 25-19, golden set: 15-10)

Olympiacos 1-3 Dynamo Moscow (32-34, 17-25, 25-16, 27-29)

First leg:

Trentino BetClic 3–0 ASSECO Resovia Rzeszůw (27-25 25-18 25-18)

Hypo Tirol Innsbruck 3-1 ACH Volley Bled (25-20 26-24 14-25 25-19)

Dynamo Moscow 3–1 Olympiacos (25-16 22-25 25-22 25-22)

- - - - - - - - - - -

Play-off 12 results:

First leg:

Trentino BetClic 3-1 Knack Randstad Roeselare (25-19 21-25 25-18 25-22)

CSKA Sofia 1-3 ASSECO Resovia Rzeszow (19-25, 16-25, 25-22, 22-25)

VfB Friedrichshafen 3-1 Hypo Tirol Innsbruck (26-28, 25-16, 25-23, 25-14)

ACH Volley Bled 3-2 Lube Banca Marche Macerata (15-25, 25-22, 20-25, 34-32, 18-16)

Dynamo Moscow 3-0 Panathinaikos (25-23, 25-21, 25-19)

Olympiacos 3-1 Zenit Kazan (25-21, 20-25, 25-20, 25-19)

Second leg (teams in bold qualify for next round):

Knack Randstad Roeselare (BEL) 1-3 Trentino BetClic (ITA) (26-28, 25-18, 21-25, 14-25)

Asseco Resovia Rzeszow (POL) 3-0 CSKA Sofia (BUL) (25-20, 25-15, 25-18)

Hypo Tirol Innsbruck (AUT) 3-0 VfB Friedrichshafen(GER) (25-22, 25-18, 25-17)

Lube Banca Marche Macerata (ITA) 2-3 ACH Volley Bled (SLO) (23-25, 25-17, 25-20, 19-25, 12-15)

Zenit KAZAN (RUS) 3-2 Olympiacos Piraeus (GRE) (21-25, 25-20, 25-19, 27-29, 15-8)

Panathinaikos Athens (GRE) 2-3 Dinamo Moscow (RUS) (25:18, 14:25, 27:25, 32:34, 12:15)

- - - - - - - - - - -

Full pool stage results:

Pool A (Played/Won/Lost/Points)

1 Trentino BetClic 6 4 2 10

2 Dynamo Moscow 6 4 2 10

3 Olympiacos 6 4 2 10

4 Jihostroj Českť Budějovice 6 0 6 6

December 1-2

Jihostroj Českť Budějovice 1-3 Dynamo Moscow 36-34 14-25 9-25 23-25

Olympiacos 2-3 Trentino BetClic 28-26 25-19 18-25 22-25 9-15

December 8-10

Dynamo Moscow 3-1 Olympiacos 27-25 25-20 21-25 25-22

Trentino BetClic 3-0 Jihostroj Českť Budějovice 25-14 25-19 25-20

December 16

Olympiacos 3-0 Jihostroj Českť Budějovice 25-17 25-23 25-18

Trentino BetClic 3-0 Dynamo Moscow 25-18 25-23 25-11

January 5-6

Dynamo Moscow 3-1 Trentino BetClic 23-25 25-21 25-21 25-17

Jihostroj Českť Budějovice 0-3 Olympiacos 16-25 22-25 19-25

January 13

Jihostroj Českť Budějovice 1-3 Trentino BetClic 22-25 18-25 25-23 20-25

Olympiacos 3-2 Dynamo Moscow 25-22 23-25 25-23 23-25 15-10

January 20

Dynamo Moscow 3-0 Jihostroj Českť Budějovice 25-17 25-15 25-19

Trentino BetClic 2-3 Olympiacos 23-25 25-14 21-25 25-23 13-15

Pool B (Played/Won/Lost/Points)

1 Zenit Kazan 6 5 1 11

2 CSKA Sofia 6 3 3 9

3 Tours VB 6 2 4 8

4 Unicaja Almeria 6 2 4 8

December 2

Zenit Kazan 3-1 CSKA Sofia 24-26 25-23 25-18 25-17

Tours VB 3-2 Unicaja Almeria 24-26 25-22 27-25 20-25 15-9

December 10

Unicaja Almeria 0-3 Zenit Kazan 14-25 20-25 16-25

CSKA Sofia 3-2 Tours VB 25-23 25-19 23-25 18-25 15-13

December 15-16

CSKA Sofia 3-2 Unicaja Almeria 25-21 21-25 25-19 16-25 15-9

Zenit Kazan 3-1 Tours VB 21-25 25-20 25-19 25-17

January 7

Unicaja Almeria 3-0 CSKA Sofia 25-18 25-17 25-22

Tours VB 1-3 Zenit Kazan 25-20 25-27 23-25 23-25

January 12-13

Tours VB 3-0 CSKA Sofia 25-23 25-18 25-16

Zenit Kazan 3-0 Unicaja Almeria 25-15 25-20 29-27

January 20

Unicaja Almeria 3-2 Tours VB 25-21 25-12 16-25 22-25 15-13

CSKA Sofia 3-1 Zenit Kazan 23-25 25-19 25-18 25-23

Pool C (Played/Won/Lost/Points)

1 Lube Banca Marche Macerata 6 5 1 11

2 Hypo Tirol Innsbruck 6 3 3 9

3 Noliko Maaseik 6 3 3 9

4 Budvanska Rivijera Budva 6 1 5 7

December 2

Noliko Maaseik 3-1 Budvanska Rivijera Budva 24-26 25-20 25-16 25-17

Lube Banca Marche Macerata 3-0 Hypo Tirol Innsbruck 25-23 25-22 25-27

December 8-10

Hypo Tirol Innsbruck 3-0 Noliko Maaseik 25-18 25-21 25-21

Budvanska Rivijera Budva 1-3 Lube Banca Marche Macerata 25-21 25-27 33-35 21-25

December 15-17

Noliko Maaseik 3-2 Lube Banca Marche Macerata 25-22 25-22 16-25 21-25 15-11

Budvanska Rivijera Budva - Hypo Tirol Innsbruck

January 5-6

Hypo Tirol Innsbruck 3-1 Budvanska Rivijera Budva 23-25 25-20 25-18 25-18

Lube Banca Marche Macerata 3-0 Noliko Maaseik 25-19 25-23 25-20

January 13

Lube Banca Marche Macerata 3-0 Budvanska Rivijera Budva 25-20 25-18 25-20

Noliko Maaseik 2-3 Hypo Tirol Innsbruck 25-15 19-25 25-12 22-25 12-15

January 20

Hypo Tirol Innsbruck 1-3 Lube Banca Marche Macerata 25-22 23-25 18-25 24-26

Budvanska Rivijera Budva 1-3 Noliko Maaseik 20-25 25-27 25-21 22-25

Pool D (Played/Won/Lost/Points)

1 PGE Skra Bełchatůw 6 5 1 11

2 Knack Randstad Roeselare 6 4 2 10

3 CAI Teruel 6 3 3 9

4 Radnički Kragujevac 6 0 6 2

December 2

CAI Teruel 3-2 PGE Skra Bełchatůw 20-25 22-25 25-16 25-22 15-12

Radnički Kragujevac 1-3 Knack Randstad Roeselare 23-25 20-25 25-22 17-25

December 9

Knack Randstad Roeselare 3-1 CAI Teruel 25-22 25-19 18-25 25-20

PGE Skra Bełchatůw 3-0 Radnički Kragujevac 25-20 25-21 25-21

December 16

CAI Teruel 3-0 Radnički Kragujevac 25-17 25-16 25-22

PGE Skra Bełchatůw 3-0 Knack Randstad Roeselare 25-21 25-22 34-32

January 6

Knack Randstad Roeselare 2-3 PGE Skra Bełchatůw 25-22 25-19 13-25 13-25 13-15

Radnički Kragujevac 1-3 CAI Teruel 22-25 17-25 25-23 26-28

January 13-14

Radnički Kragujevac 0-3 PGE Skra Bełchatůw 23-25 28-30 23-25

CAI Teruel 1-3 Knack Randstad Roeselare 21-25 25-18 15-25 21-25

January 20

Knack Randstad Roeselare 3-0 Radnički Kragujevac 25-18 25-14 25-19

PGE Skra Bełchatůw 3-0 CAI Teruel 26-24 25-20 29-27

Pool E (Played/Won/Lost/Points)

1 VfB Friedrichshafen 6 4 2 10

2 Panathinaikos 6 4 2 10

3 Copra Nord Meccanica Piacenza 6 2 4 8

4 Jastrzębski Węgiel 6 2 4 8

December 2

VfB Friedrichshafen 3-0 Copra Nord Meccanica Piacenza 25-18 29-27 25-18

Jastrzębski Węgiel 1-3 Panathinaikos 22-25 25-23 21-25 28-30

December 9

Panathinaikos 0-3 VfB Friedrichshafen 20-25 21-25 20-25

Copra Nord Meccanica Piacenza 3-0 Jastrzębski Węgiel 25-17 25-21 25-18

December 15-16

Copra Nord Meccanica Piacenza 1-3 Panathinaikos 16-25 25-17 26-28 23-25

VfB Friedrichshafen 3-1 Jastrzębski Węgiel

January 6-7

Jastrzębski Węgiel 3-2 VfB Friedrichshafen 34-32 25-22 23-25 20-25 15-13

Panathinaikos 3-1 Copra Nord Meccanica Piacenza 22:25 25:22 29:27 25:20

January 13

Jastrzębski Węgiel 3-2 Copra Nord Meccanica Piacenza 18-25 25-19 19-25 25-19 15-11

VfB Friedrichshafen 3-0 Panathinaikos 25-20 25-19 25-15

January 20

Panathinaikos 3-0 Jastrzębski Węgiel 25-16 25-20 25-22

Copra Nord Meccanica Piacenza 3-0 VfB Friedrichshafen 25-15 25-18 25-22

Pool F (Played/Won/Lost/Points)

1 ASSECO Resovia Rzeszůw 6 5 1 11

2 ACH Volley Bled 6 3 3 9

3 Istanbul BŁyŁkşehir Belediyesi 6 2 4 8

4 Paris Volley 6 2 4 8

December 2

Istanbul BŁyŁkşehir Belediyesi 3-0 Paris Volley 25-17 25-19 25-23

ASSECO Resovia Rzeszůw 3-2 ACH Volley Bled 25-21 22-25 26-28 25-14 16-14

December 9

ACH Volley Bled 3-2 Istanbul BŁyŁkşehir Belediyesi 19-25 28-26 19-25 25-22 15-10

Paris Volley 1-3 ASSECO Resovia Rzeszůw 26-24 21-25 20-25 21-25

December 15-16

Paris Volley 0-3 ACH Volley Bled 22-25 13-25 16-25

Istanbul BŁyŁkşehir Belediyesi 1-3 ASSECO Resovia Rzeszůw 13-25 16-25 25-21 21-25

January 6

ACH Volley Bled 3-2 Paris Volley 20-25 18-25 25-21 25-22 15-10

ASSECO Resovia Rzeszůw 3-0 Istanbul BŁyŁkşehir Belediyesi 25-18 25-17 25-21

January 13

ASSECO Resovia Rzeszůw 2-3 Paris Volley 25-21 21-25 20-25 25-17 10-15

Istanbul BŁyŁkşehir Belediyesi - ACH Volley Bled

January 20

ACH Volley Bled 1-3 ASSECO Resovia Rzeszůw 17-25 25-16 20-25 18-25

Paris Volley 3-1 Istanbul BŁyŁkşehir Belediyesi 25-23 24-26 25-23 25-19

Eurosport

Not already a Yahoo! user ? to get a free Yahoo! Account