Athletics - Gemili misses out on 100m spot, Ennis included

Adam Gemili must settle for competing in the 200m at the World Athletics Championships in Moscow after being passed over for the 100m.

Sportsbeat
Athletics - Gemili misses out on 100m spot, Ennis included
.

View photo

Britain's Adam Gemili reacts the men's 4x100m relay round 1 heat at the London 2012 Olympic Games at the Olympic Stadium August 10, 2012. (Reuters)

Last year's world junior champion missed out on selection after failing to make the 'A' standard qualifying time in winning European U23 gold in 10:20 in Finland at the weekend.

Instead Harry Aikines-Aryeetey got the final 100m spot after finishing second at the British Championship to Dwain Chambers in an 'A' standard qualifying time of 10:08.

Chambers victory in Birmingham secured his sport while James Dasaolu is also selected for the 100m after his incredible 9.91 in the semi-finals of the British Championship.

Olympic champions Mo Farah and Jessica Ennis-Hill head up Britain's 60-strong team for the championships

Farah, who won the 10,000m and 5,000m double at London 2012, receives an automatic place in the latter as the defending champion and will attempt to become the first Briton to retain a global title in Moscow.

He runs both again while Ennis-Hill is selected despite having yet to complete a heptathlon this summer with her only outing coming in the javelin in Leeds in April as she struggles with injury.

Meanwhile Olympic long jump champion Greg Rutherford, struggling himself with a hamstring problem, will learn his fate on July 30 after UKA performance director Neil Black opted to use his discretion on athlete selection in the event.

Neither Rutherford nor recently crowned British champion Chris Tomlinson, who was sixth at London 2012, have jumped the 8.25m A standard this season but now still have time to.

Olympic gold and silver medallist Christine Ohuruogu will look to regain the 400m title she won in Osaka in 2007 and is joined on the 4x400m relay squad by younger sister Victoria.

Olympic bronze medallist Robbie Grabarz is automatically selected courtesy of his 2012 Diamond League victory as is Dai Greene as the defending 400m hurdles world champion.

UKA performance director Neil Black said: : "The team selected for GB & NI are a mix of defending champions, potential medallists, finalists and some really exciting young talents that we seen as future medallists.

"Last weekend's British Championships was a brilliant stage for the world trials, and we saw some world class performances. It gave the selectors a real opportunity to see the athletes in championship mode and we were not disappointed.

"A year on from the Games and it is great to look forward to Moscow with the selected team, as we take our first steps in the build up towards Rio 2016 and London 2017."

British squad

MEN:

100m: Harry Aikines Aryeetey, Dwain Chambers, James Dasaolu. 

200m: James Ellington, Adam Gemili, Delano Williams. 

400m: Nigel Levine.

800m: Andrew Osagie, Michael Rimmer, 

1500m: Chris O'Hare. 

5000m: Mo Farah. 

10,000m: Mo Farah. 

110m Hurdles: William Sharman. 

400m Hurdles: Dai Greene, Sebastian Rodger, Rhys Williams

3000m Steeplechase: James Wilkinson. 

Long Jump: TBA. 

High Jump: Robbie Grabarz. 

Pole Vault: Steve Lewis. 

Discus Throw: Brett Morse.

Decathlon: Ashley Bryant. 

4x100m: Aikines Aryeetey, Chambers, Dasaolu, Ellington, Gemili, Richard Kilty, Andrew Robertso, Deji Tobais.

4x400m: Michael Bingham, Jamie Bowie, Luke Lennon Ford, Levine, Martyn Rooney, Conrad Williams, Delano Williams.

WOMEN:

100m: Asha Philip. 

200m: Anyika Onuora, Jodie Williams. 

400m: Christine Ohuruogu. 

800m: Jessica Judd. Laura Muir, Marilyn Okoro. 

1500m:Hannah England, Laura Weightman. 

100m Hurdles: Tiffany Porter.

400m Hurdles: Meghan Beesley, Eilidh Child, Perri Shakes Drayton.

3000m Steeplechase: Eilish McColgan. 

Long Jump: Shara Proctor, Lorraine Ugen. 

Hammer Throw: Sophie Hitchon. 

Heptathlon: Jessica Ennis-Hill, Katarina Johnson-Thompson. 

Marathon: Sonia Samuels, Susan Partridge. 

4x100m: Philip, Hayley Jones, Annabelle Lewis, Ashleigh Nelson, Bianca Williams, Dina Asher Smith, Williams. 

4x400m:Margaret Adeoye, Child, Shana Cox, Kirsten McAslan, Kelly Massey, Christine Ohuruogu, Victoria Ohuruogu, Onuora, Shakes Drayton.

View Comments (9)