Six Nations - All the Six Nations teams for match day three

All the teams are now in for the weekend's Six Nations action.

PA Sport
Six Nations - All the Six Nations teams for match day three
.

View photo

Latest rugby union news

Teams for Wales versus France, Millennium Stadium, Friday, 8pm

Wales: L Halfpenny (Cardiff Blues); A Cuthbert (Cardiff Blues), G North (Northampton), J Roberts (Racing Metro), L Williams (Scarlets); R Priestland (Scarlets), R Webb (Ospreys); G Jenkins (Cardiff Blues), R Hibbard (Ospreys), A Jones (Ospreys), L Charteris (Perpignan), A-W Jones (Ospreys), D Lydiate (Racing Metro), S Warburton (Cardiff Blues, capt), T Faletau (Newport Gwent Dragons).

Replacements: K Owens (Scarlets), P James (Bath), R Jones (Scarlets), J Ball (Scarlets), J Tipuric (Ospreys), M Phillips (Racing Metro), D Biggar (Ospreys), J Hook (Perpignan).

France: B Dulin (Castres); Y Huget (Toulouse), M Bastareaud (Toulon), W Fofana (Clermont Auvergne), H Bonneval (Stade Francais); J Plisson (Stade Francais), J-M Doussain (Toulouse); T Domingo (Clermont Auvergne), D Szarzewski (Racing Metro), N Mas (Montpellier), P Pape (Stade Francais, capt), Y Maestri (Toulouse), Y Nyanga (Toulouse), W Lauret (Racing Metro), L Picamoles (Toulouse).

Replacements: B Mach (Castres), Y Forestier (Castres), V Debaty (Clermont Auvergne), S Vahaamahina (Perpignan), D Chouly (Clermont Auvergne), M Machenaud (Racing Metro), R Tales (Castres), G Fickou (Toulouse).

Referee: Alain Rolland (Ireland).

Assistant referees: John Lacey and Dudley Phillips (both Ireland).

:: ::

Teams for Italy versus Scotland, Stadio Olimpico, Saturday, 1.30pm

Italy: L McLean (Treviso); A Esposito (Treviso), M Campagnaro (Treviso), G Garcia (Zebre), L Sarto (Zebre); T Allan (Perpignan), E Gori (Treviso); A De Marchi (Treviso), L Ghiraldini (Treviso), M Castrogiovanni (Toulon), Q Geldenhuys (Zebre), J Furno (Biarritz), A Zanni (Treviso), R Barbieri (Treviso), S Parisse (Stade Francais, capt).

Replacements: D Giazzon (Zebre), M Aguero (Zebre), L Cittadini (Treviso), M Bortolami (Zebre), P Derbyshire (Treviso), T Botes (Treviso), L Orquera (Zebre), T Iannone (Zebre).

Scotland: S Hogg (Glasgow); T Seymour (Glasgow), A Dunbar (Glasgow), M Scott (Edinburgh), S Lamont (Glasgow); D Weir (Glasgow), G Laidlaw (Edinburgh, capt); R Grant (Glasgow), S Lawson (Newcastle), M Low (Glasgow), R Gray (Castres), J Hamilton (Montpellier), R Wilson (Glasgow), C Fusaro (Glasgow), J Beattie (Montpellier).

Replacements: R Ford (Edinburgh), A Dickinson (Edinburgh), G Cross (Edinburgh), T Swinson (Glasgow), D Denton (Edinburgh), C Cusiter (Glasgow), D Taylor (Saracens), M Evans (Castres).

Referee: Steve Walsh (Australia).

Assistant referees: Jerome Garces (France) and Luke Pearce (England).

:: ::

Teams for England versus Ireland, Twickenham, Saturday, 4pm

England: M Brown (Harlequins); J Nowell (Exeter), L Burrell (Northampton), B Twelvetrees (Gloucester), J May (Gloucester); O Farrell (Saracens), D Care (Harlequins); J Marler (Harlequins), D Hartley (Northampton), D Wilson (Bath), J Launchbury (Wasps), C Lawes (Northampton), T Wood (Northampton), C Robshaw (Harlequins, capt), B Vunipola (Saracens).

Replacements: T Youngs (Leicester), M Vunipola (Saracens), H Thomas (Sale Sharks), D Attwood (Bath), B Morgan (Gloucester), L Dickson (Northampton), G Ford (Bath), A Goode (Saracens).

Ireland: R Kearney (Leinster); A Trimble (Ulster), B O'Driscoll (Leinster), G D'Arcy (Leinster), D Kearney (Leinster); J Sexton (Racing Metro), C Murray (Munster); C Healy (Leinster), R Best (Ulster), M Ross (Leinster), D Toner (Leinster), P O'Connell (Munster, capt), P O'Mahony (Munster), C Henry (Ulster), J Heaslip (Leinster).

Replacements: S Cronin (Leinster), J McGrath (Leinster), M Moore (Leinster), I Henderson (Ulster), J Murphy (Leinster), I Boss (Leinster), P Jackson (Ulster), F McFadden (Leinster).

Referee: Craig Joubert (South Africa).

Assistant referees: Romain Poite (France) and Leighton Hodges (Wales).

View Comments (2)